BARKOD OKUYUCU & EL TERMİNALLERİ

Barkod Okuyucular ve El Terminalleri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için 0216 367 67 17

BARKOD OKUYUCU & EL TERMİNALLERİ1. Wand veya Kalem Okuyucular

En basit ve en ucuz barkod okuyucularıdır. Wand okuyucularında hareket eden bir bölüm yoktur. Kullanıcı okuyucunun optik kafasını barkodun üzerinden geçirecek, deşifre işlemi için gerekli tarama sinyalini oluşturur. Wand'ların tek fonksiyonu, optik sinyali, bir analog elektrik sinyale çevirmektir. Bu elektrik sinyali daha sonra deşifre işlemi için bir elektronik üniteye gönderilir. Bütün wand çeşitlerinin ortak özelliği, kalemin optik kafasının, barkod veya etiketin yüzeyi ile temas etme zorunluluğudur.

2. CCD Okuyucular

CCD okuyucular temelde modern video kameralar teknolojisine benzer bir teknoloji kullanır. Bu tarayıcılar öncelikle istenilen kodun komple görüntüsünü kaydederek tarar. CCD tarayıcılar geniş kafalarıyla barkodları genelde kırmızı ışıkla aydınlatarak tanırlar. Temassız okuma teknolojisine sahip olmasına rağmen CCD okuyucuların okuma derinliği (okuma mesafesi) bir-iki santimetredir. Yakın temas ihtiyacı dışında CCD'lerin tek dezavantajı, tarayıcının kafa genişliği ve taranan barkodun genişliklerinin birbirleri ile aynı olması zorunluluğudur.

3. Lazer Okuyucular

Bu tarayıcılar çok ince bir lazer ışığını barkodun üzerine gönderir. Işığın etkisi aslında bir optik yanılsamadır ve bir nokta lazer ışığının sanıyede 30 kez bir doğru üzerinde taranması esasına dayanır. Böylece taramanın hız ve yoğunluğu lazer noktasının bir çizgi şeklinde algılanmasına sebep olur. Lazer tarayıcıların iki büyük avantajı vardır. Birincisi, lazer tarayıcıların, CCD'lere nazaran daha büyük okuma derinliğine sahiptir. Ikinci büyük avantaj hız ve okuma hassasiyetidir. Lazer tarayıcılarda kullanılan düşük enerji miktarı, gün ışığında kullanımlarda kısıtlamalara yol açar.

Bağlantı şekilleriBir barkod okuyucuyu PC'ye bağlamanın en kolay ve en popüler yolu KLAVYE EMULASYONU yöntemi iledir. Klavye emülasyon arayüzü okuyucunun içinde olabildiği gibi PC nin klavye soketine bağlanan küçük bir alet ile sağlanır. Bir diğer bağlantı şekli RS-232 formatında bağlantıdır. Barkod okuyucu veya çözücü okunan barkodu deşifre ederek bunu ASCII koduna çevirir. RS-232 elektriksel sinyal seviyelerine uygun olarak gönderilir. Bu sinyal formatında PC?lerin veya el terminallerin uygun portuna takılır ve uygulama programı sadece barkod ile girilecek alana gelindiğinde RS-232 portunu dinler. Böylece farklı alanlara hatalı barkod girilmesi önlenir.

El Terminalleri Hakkında

El Terminali, El bilgisayarlarının genel adıdır. Asıl amacı el ile girilen verileri yada Barkod / RFID okuyucusu tarafından girilen verileri depolamak, yorumlamak, işlemek üzerine tasarlanmış cihazlardır. Depoladıkları veriyi genelde başka sistemlere aktarırlar. Böylece bir çok terminalden gelen veriler ana merkezde toplanır ve yapılan işe göre veriler ana sisteme aktarılır. İlk yapıldıklarında üzerinde DOS işletim sistemleriyle üretildiler. Ancak günümüzde değişik ihtiyaçlara göre değişik windows versiyonları mevcuttur. Windows CE, Windows Mobile, Windows 8 gibi.

Çeşitli barkod sistemlerini okuyarak barkod üzerindeki kodları bilgisayar ve benzeri bir elektronik cihaza ulaştıran el ile kullanılacak kadar küçük ve fonksiyonel olan elektronik alettir. Okuma işlemi barkodlarda lazer okuyucu ile rfid sistemlerinde radyo dalgalarını alabilen bir anten sistemi ile yapılmaktadır. Cihazlar mesafeleri ile doğru orantılı olarak fiyatlandırılır.

Barkod okuyucu ve El Terminalleri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayınız

0216 367 67 17

Barkod Okuyucular Hakkında

Barkodu okumak ve tanımlamak için kullanılan elektronik cihazdır. Şimdi eskisinden daha karmaşık verileri okuyabiliyor, birleştirebiliyor, kontrol edebiliyor ve sıraya dizebiliyor. Okuyucu veya tarayıcı el tipi, sabit veya konveyör tipi olabilir. Bu yolla toplanan veri bir işi ve fabrikayı çalıştırırken kullanılan bilgilerin tümünü veya bir kısmını içerebilir.