BARKOD ETİKETLERİ, ÖZELLİKLERİ ve KULLANIM YERLERİ

Barkod Etiketler hakkında ayrıntılı bilgi almak için 0216 367 67 17

BARKOD ETİKET NEDİR ?

Vellum Etiket : Üst yüzeyinde çukurluklar olduğu için pütürlü bir zemine sahiptir. Mat olduğu için ribbon baskısını daha net almış gibi görünür. Ribbon baskısı için uygun etiket hammaddesidir. ( 80 gr/m2 )

Kuşe Etiket : Üst yüzeyi yarı parlak ve pürüzsüzdür. Çukurluk yoktur. Ribbon baskısı için uygun etiket hammaddesidir. ( 80 gr/m2 )

Farma Etiket : İnce ve düşük gramajlı kuşe özelliğini taşır. İnce olması nedeniyle flexible özelliği vardır. Ciklet sektöründe ve ilaç endüstrisinde kullanılır. Ribbon baskısı için uygun etiket hammaddesidir.( 60 gr/m2 )

Chromolux Kromolüx Etiket : Üst yüzeyi kuşe den daha parlak ve pürüzsüzdür. Çukurluk yoktur. Ribbon baskısı için uygun etiket hammaddesidir. ( 80 gr/m2 )

Termal Transfer Etiket : Vellum gibi yüzeyi mat, ancak pürüzsüzdür. Ribbon baskısı için uygun etiket hammaddesidir. ( 80 gr/m2 )

Floresan Etiket ( Turuncu, yeşil, sarı, kırmızı, mavi vs.) : Zemini floresan boya ile yurtdışından boyanmış halde gelir. Floresan pigment kaplanmış etiket. Yüzeyi mat ve yırtılan bir etiket hammaddesidir. Yanlızca görünebilen ışığı yansıtmaz, ama kalan ışığın büyük bir bölümünü uzun dalgalı ışık olarak tekrar yayarak, yansıyan ışığı parlaklaştırır. Ribbon baskısı için uygun etiket hammaddesidir.

Termal Transfer Karton Etiket : Yapışkan özelliği olmayıp üst yüzeyi parlak veya mat olan ve çeşitli gramajlarda bulunan etiket türevidir. Genellikle tekstil sektöründe kullanılan bir etiket hammaddesidir. Ribbon baskıya uyumlu etiket hammaddesidir.

Gold Kuşe Etiket ( Üst Yüzeyi Altın rengi Metalize Etiket ) : Zemini altın yaldız boya ile yurtdışından boyanmış halde gelir.Yüzeyi parlak ve yırtılan bir etiket hammaddesidir. Genellikle içecek ve madeni yağ sektöründe kullanılan bir etiket hammaddesidir.

Silver Kuşe Etiket ( Üst Yüzeyi Gümüş rengi Metalize Etiket ) : Zemini metalik gri boya ile yurtdışından boyanmış halde gelir.Yüzeyi parlak ve yırtılan bir etiket hammaddesidir. Genellikle içecek ve madeni yağ sektöründe kullanılan bir etiket hammaddesidir.

Fastyre Etiket ( Yapışkan Yüzeyi Gümüş rengi Metalize Etiket ) : Yapışkanlı yüzeyi metalik gri ile boyanmış, üst yüzeyi vellum veya kuşe kağıtla kaplanan, yırtılan bir etiket hammaddesidir. Piyasada çuval veya lastik etiketi olarak da bilinir. Genellikle tekstil sektöründe kartela etiketi olarak da kullanım alanı vardır. Ribbon baskısı için uygun etiket hammaddesidir.

Örtücü Sürsajlı Kuşe veya Vellum Etiket ( Yapışkan yüzeyi siyah veya mavi boyalı Etiket ) : Yapışkanlı yüzeyi siyah veya mavi boya ile boyanmış, üst yüzeyi vellum veya kuşe kağıtla kaplanan, yırtılan bir etiket hammaddesidir. Yanlış yazılan yüzeyleri kapatmak için kullanılır.Ribbon baskısı için uygun etiket hammaddesidir.

Güvenlik Etiketi - Kırılgan Etiket ( Yapıştığı yüzeyden parçalanarak sökülen etiket ) : Çok özel bir etiket hammaddesi olup yapıştığı yüzeyden çıkarılmaya çalışıldığında küçük parçalar halinde dağılan etiketidir. Genellikle bilgisayar kasalarında ve teknik amaçlı tamir edilen ürünlerin garantilerini takip etme amaçlı kullanılan bir etiket hammadesidir.

Çift Katlı Sandwich Etiket : Adında da anlaşılacağı üzere üst kağıt ile taşıyıcı kağıt ( pergamin ) arasında çift tarafı yapışkanlı bir kağıt daha bulunur. Genelde parçalı etiket üretiminde kullanılır. Firma birden çok etiketi farklı yerlere yapıştırmak için kullanır. Kullanım alanları medikal firmalar, hastahaneler dir. Ribbon baskısına uygun hammaddedir.

Kraft Etiket : Uzun elyaflı, ağartılmamış ağaç hamurundan üretilen güçlü etikettir. Sülfat kullanılarak üretilir. Rengi kahverengidir.

Etiketlerle ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayınız

0216 367 67 17

Barkod Etiketi Nedir ?

Barkod etiketi adından da anlaşılacağı üzere üzerine barkod basılan etiketlerdir. Termal ( Direkt ısı ile ) veya Termal Transfer ( Ribon ile ) baskı alınır. Ayrıca dot-matrix ve inkjet yazıcılarla etiketlerin üzerine baskı alınabilir. Bu yöntemler ekonomik olmadığı için çok tercih edilmemektedir. Günümüzde Barkod Yazıcılar adeta bu iş için yaratılmışlardır. Barkod etiketi İhtiyacımıza göre etiket basmanın en kolay yolu budur. Ürünlerimizi pazarlayabilmemiz için artık barkodlu olması gerektiğini hepimiz bilmekteyiz. Artık satın aldığımız tüm ürünlerde ya ambalajının üzerinde ya da etiketinde bir barkod görmekteyiz. Barkod etiketi termal ve termal transfer olabileceği gibi kağıt veya plastik bazlı olabilir. Ayrıca Baskılı ( renkli ) veya baskısız ( üzeri tamamen boş ) olabilir. Bu tamamen ürün ile ilgilidir. Barkod Etiketi ürünün üzerine mi yoksa ürünü muhafaza edeceğimiz ambalaja mı yapıştıracağız? Ürünün üzerine baskılı yani renkli etiket mi yoksa baskısız yani boş etiket mi yapıştıracağız? Bunun gibi sorular çok önemlidir. Bir örnek vermemiz gerekirse: Bir tekstil fabrikasını düşünelim. Ürünümüzde tişört olsun. Ürünümüzün üzerine ne kâğıt etiket ne de plastik etiket yapıştırılır. Barkod etiketi Bunun yerine standartlara uygun kumaş etiket dikilir. Bunlarda barkod yazıcılar da termal transfer yöntemi ile ribon dediğimiz karbon şeritlerle barkod ve bilgi basılabilir. Barkod etiketi ürünü koruyacağımız ambalajın üzerine ya da ürünü sevk edeceğimiz kolilerin üzerine de basabiliriz. Ama atlamamamız gereken şey saklama şekli ve tüketim zamanıdır. Bir zeytinyağı şişesinin üzerine baskılı dediğimiz renkli etiket bulunur. Ama şişeleri sevk ederken maliyeti de düşünüp koli üzerine baskılı yani renkli etikete gerek yoktur. Çünkü önemli olan üründür, ürünün saklandığı ambalaj değil. Maliyeti 10 TL olan bir ürüne 5 TL lik baskılı yani renkli etiket yapıştırmak Barkod etiketi mantıklı değilse, maliyeti 1.000 TL olan bir ürüne de 50 kuruşluk baskısız yani boş etiket yapıştırmak ürün pazarlaması açısından uygun olmaz. Barkod her tür etikete basılabilir, kâğıt, plastik, termal, termal transfer, lazer, tabaka. Barkod etiketi olarak kullanacağınız etiketin cinsini iyi belirlemeniz gerekir. Sizin için dayanıklılık mı, çabuk sarf olması mı, ucuz mu gibi? Etiketin yapıştırılacağı yüzeyi üretici firmaya muhakkak belirtiniz. Aksi takdirde yanlış barkod etiketi seçimi yapabilirsiniz. Bu durumda satış temsilcisi sizi doğru etiket seçimine yönlendirebilir.